MENOPAUZA.sk
 

Poradňa gynekológa

Položiť otázku

Mám problémy s búšením srdca

Nedávno som dosiahla vek 50 rokov a už nejaký čas pociťujem neznesiteľné problémy s búšením srdca a v podstate už od mojej 40tky zle spávam. Navštívila som kardiológa, absolvovala som kompletné vyšetrenie, no žiadna porucha srdcového rytmu nebola preukázaná. Môžete mi prosím poradiť, čo mám robiť a ako ďalej postupovať?

Mám bolestivý pohlavný styk

Mám 56 rokov a môj manžel 60. Manžel je stále sexuálne aktívny, no ja už takú chuť na sex nemám, snažím sa manželovi vyhovieť. Som už po prechode a neužívam žiadne hormóny, ani inú liečbu. Pri pohlavnom styku ma trápi suchosť a bolestivosť pošvy, nepomáha ani používanie lubrikačného gélu. Vedeli by ste mi poradiť, ako by som tento problém vyriešila?

Mám problémy s únikom moču (1)

Mám 57 rokov a problémy s občasným únikom moču aj niekoľkokrát počas týždňa. Tie vyvoláva napr. aj kýchnutie, alebo rýchlejší beh. Ťažkosti sa objavili po prvýkrát pred 6 rokmi a odvtedy sa zhoršujú. K tomu sa v pridali aj problémy pri pohlavnom styku v dôsledku nedostatočného zvlhčenia pošvy. Vedeli by ste mi prosím odborne poradiť, ako riešiť tento problém?

Trápi ma plačlivosť, nespavosť a smútok

Vo svojom veku 54 rokov už tri roky nemám menštruáciu. Občas pociťujem návaly tepla, no veľmi ma trápi silná nespavosť, mávam plačlivé nálady a také stavy smútku, že sa niekedy ani neviem pohnúť z miesta. Ten smútok nie je opodstatnený, mám dobré deti a manžela, ktorý sa o mňa stará. Poraďte mi prosím, čo sa to so mnou deje?

Obávam sa zlomenín

Mám 45 rokov a trápi ma strach zo zlomenín. Moja matka aj babka mali vo vyššom veku opakované zlomeniny po malých zraneniach a babka umrela po zlomenine krčka stehennej kosti. Lekár mi povedal, že v oboch prípadoch išlo o dôsledky osteoporózy. Ako sa mám tomuto ochoreniu vyhnúť ja?

Začína mi vynechávať menštruácia

Mám 45 rokov a moja menštruácia mi začína vynechávať. Po tomto vynechaní, niekedy aj dvojmesačnom, sa vráti vo veľmi intenzívnej podobe. Návaly tepla ani iné ťažkosti nemám. Dá sa táto nepravidelná menštruácia napraviť?

Dlhodobo mám návaly tepla

Už 4 roky nemám menštruáciu, no často mám návaly tepla a necítim sa dobre. Zhoršuje to moju výkonnosť v práci. Chcela by som sa dať liečiť, ale nechcem mať znovu menštruáciu. Je takéto niečo prosím možné?

Potrebujem v 50-tke hormonálnu antikoncepciu?

Mám 50 rokov a stále aktívne sexuálne žijem. Menštruáciu mám približne raz za pol roka a stále si kladiem otázku, či ešte musíme s manželom používať antikoncepciu, respektíve či môžem ešte vôbec otehotnieť.

Mám myómy na maternici

Mám 51 rokov a ešte stále mám pravidelnú menštruáciu, ktorá je však veľmi silná hlavne počas prvých dní. Niekedy musím zostať doma a nemôžem ísť ani do práce. V poslednom čase sa cítim unavená, slabá a bez energie. Gynekológ mi povedal, že mám veľké myómy a že ma pošle na operáciu. Čo si o tom myslíte Vy?

Bolia ma kosti a celé telo

Mám 50 rokov a odkedy mám problémy s menštruáciou, bolí ma celé telo a pobolievajú ma aj kosti. Cítim sa ako dolámaná a nemôžem podávať primerané pracovné výkony.

Môžete mi poradiť čo mám robiť?

Mám problémy s únikom moču (2)

Mám 61 rokov, som už dávno po prechode a hormóny neužívam. Návaly tepla nemám, ale trápi ma veľmi časté nutkanie na močenie. V meste mám zmapované všetky toalety a v noci chodím močiť niekoľkokrát. Ak nutkaniu na močenie okamžite nevyhoviem, moč nedokážem udržať, aj keď ide iba o veľmi malé množstvo moču. Jedla som aj brusnice a obvodný lekár dal urobiť kultiváciu môjho moču, no výsledok bol negatívny. Neviete mi poradiť, čo sa so mnou deje?

Nezaberajú mi sójové tabletky

Mám návaly tepla, potím sa, v noci ma zalieva horúčava, som nervózna a neviem sa sústrediť. Skúšala som jesť sójové tabletky, ale moje ťažkosti sa vôbec neupravili. Čo mám robiť?

Trápia ma časté zápaly močových ciest

Mám 57 rokov a v posledných 3 rokoch trpím častými zápalmi močových ciest. Niekedy dokonca aj 6 až 7krát za rok. Je to veľmi obťažujúce a aj keď sa vďaka užívaniu antibiotík môj stav upraví, zápaly sa po určitom čase opakujú. Vedeli by ste mi poradiť, ako mám tomuto opakovaniu zabrániť?

Na mamografii mi našli cysty, môžem užívať hormonálnu liečbu?

Myslíte si, že môžem užívať hormonálnu liečbu v menopauze aj keď mi na mamografii zistili drobné cysty na prsníkoch?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či pri používaní hormonálnej liečby zvyšujem riziko pre objavenie sa nejakych iných zdravotných problémov.

Počula som, že pri užívaní liekov na základe estrogénu + progestinu sa objavuje zvýšené riziko krvných zrazenín, choroby žlčníka alebo dokonca rakovina vnútornej maternice.

Je to pravda? Aké vysoke su tieto rizika?

pri menopauze som začala strašne priberať na moju výšku 158 mám 65kg,snažím sa omedzovať sladké i ostatné jedla, chcela by som vedieť či má menopauza vplyv na zvýšenie hmotnosti a či je možnosť, že zhodím nejaké to kilo

Okrem uvedených príznakov v menopauze ako su návaly tepla, potenie a iné mávam aj pocity nevolnosti, slabosti, strachu, zimnicu. Patrí aj to k menopauze?

Mam 50 rokov a 3 rok uz nemám menštruáciu. Pociťujem prudké búšenie srdca, silne návaly tepla, nespavosť , ale čo ma najviac trápi ,silné vypadávanie vlasov na temene hlavy /presvita mi pokožka na temenne hlavy/ .Treba dodať , ze liečim sa na subklinickú hypotyreózu /znížená činnosť štítnej žlazy/,ale momentálne krvne výsledky činnosti štítnej zľazy sú v norme. Pomôže mi HSL pri vypadávani vlasov?

Mám 46 rokov. Naposledy som mala menštruáciu 7. decembra. Samozrejme som bola u lekárky a tá mi potvrdila , že nie som tehotná , a že prichádzam do menopauzy. Liečbu som odmietla, lebo už dlhšie mám problémy s pravidelnou menštruáciou. Chcela by som vediet či môžem otehotnieť , ked nemám menštruáciu od toho dátumu.

Dobrý deň

chcela by som sa Vas opýtať, ake terapeutické postupy by ste odporúčali mojej mame, ktorá tento rok bude mat 52 rokov a už niekoľko posledných rokov (asi približne 3) trpi silnou nespavosťou. Cíti sa velmi vyčerpaná a tabletky s prírodnými výťažkami, typu ďateliny, sóje či izovlavonov jej vôbec nepomáhajú. Nehovoriac o prírodných hypnotikach typu valeriány či chmelu a pod. Ako farmaceutka som vyčerpala svoje možnosti ako jej pomôcť. Samozrejme pociťuje aj ine klimakterické potiaže ako návaly tepla a zmeny nálad, ale zďaleka nie su takými alarmujúcimi akou je jej chronická nespavosť.
Samozrejme nechcem, aby sa dostala k dlhodobejsej liecbe hypnotikami typu zolpidemu, zopiclonu a tak dalej, nehovoriac o benzodiazepinoch.
Ohladom HRT by som sa chcela spytat v akych percetualnych medziach sa vyskytuju neziaduce ucinky. S HRT sa spaja medzi inymi aj riziko karcinomu prsnika a tromboembolie. Aka je percentualne ich incidencia, samozrejme my je jasne, ze davka hormonov bude hrat rolu.
Dakujem pekne za Vasu odpoved

Maria

Mám 47 rokov, nepravidelnú menštruaciu, návaly horúčavy, nočné potenie, myomy
na maternici, ktoré sa cca rok nezväčšuje. Podľa môjho gynekológa začalo obdobie menopauzy. Z dôvodu prítomných myómov mi zatiaľ nenasadil žiadne lieky-hormóny. S vysvetlením, že nedostatok estrogénu zastaví rast myómov.Nakoľko mám dlhoročné problémy s kĺbami (psoriatická artritída) mám strach, že bez hormónov skončím zlé. Chcela by som sa spýtať či by som mohla užívať Femiflavon forte, alebo nejaký iný prípravok na prírodnej báze.

Som tri mesiace po hysterektómii - operácii maternice. Moje problémy začali asi týždeň po operácii. Začalo to návalmi tepla, bolesťami svalov a kŕčami v lýtkach. Asi o mesiac som cítila aj mravčenie v prstoch na rukách aj nohách. Teraz mi prsty na rukách hlavne v noci tŕpnu. Mám 48 rokov a veľmi by som vás prosila o radu, lebo som z toho veľmi vyčerpaná, z toho dôvodu, že aj v noci zle spávam. Môj gynekológ mi nasadil - Gyvenol, ale návaly a kŕče pretrvávajú. V letáčiku som čítala, že by ho mali užívať len ženy s neporušenou maternicou, čo mám prosím Vás robiť? Ďakujem za radu.

Mám 52 rokov. 12 rokov som užívala HSL, počas liečby som mala pravidelne menštruáciu. Pred siedmimi mesiacmi som sa rozhodla liečbu ukončiť, odvtedy už menštruáciu nemám. Nemám žiadné problémy iba občas návaly tepla. Chcela by som sa opýtať, či môžem ešte otehotehotnieť a musím ešte užívať antikoncepciu.

Prosím, mám taký problém, ktorý mi znepríjemňuje život. Už od novembra 2008 nemám menštruáciu, ale skoro každý mesiac sa mi, iba jeden deň objaví na nohavičkách tmavohnedý výtok v slabej forme, ale je. Často ma bolia kríže a dlhšie státie mi robí problémy. Dávam si to do súvisu a namýšľam si rôzne kombinácie. Nočné potenie a búšenie srdca je na dennom poriadku - už som si na to zvykla. Beriem tabletky na vysoký tlak už niekoľko rokov.
Pozn: vyčistenie maternice mi robili pod narkózou v roku 2008 /mám 54 rokov/
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Dobrý deň, mam 42 rokov,nikdy som nerodila, ani som nebola tehotna a už rok nemám menzes, moja lekárka povedala, že sa jedna asi o prechod-na základe ultrazvuku-dala som si urobiť aj hormonálny profil, ten to potvrdil.Občas mám návaly, depresiu,dosť ma to obťažuje a prechod ma zaskočil, chcela by som podstúpiť hormonálnu substituciu, hepatálky mám v poriadku, ale beriem dlhodobo statiny-familiárna hypercholesterolémia, neviem, či to nie je ako kontraindikácia.Potrebovala by som navštíviť aj nejaku poradňu ohľadom klimaktéria,potrebovala by som to s niekym prebrať, v mojom veku ma to skutočne zaskočilo, ďakujem
 
Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Radmila Sládičeková, MPH
gynekológ - Bratislava

MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.
primár gynekologicko pôrodníckej nemocnice - GPN, s.r.o. Bratislava

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com