MENOPAUZA.sk
 

Depresia po menopauze

Depresia je choroba nálady a objavuje sa v každom veku. V období menopauzy sú depresie dokonca veľmi časté a až takmer polovica žien má rôzne psychické problémy.

Depresia v menopauze máva veľa fyzických príznakov, preto často ani ako depresia nevyzerá. Sú to najmä bolesti hlavy, chrbta či nôh, bolesti v podbrušku, alebo bolesti pri srdci. Môže sa objaviť celková slabosť, nevýkonnosť a poruchy zažívania. Časté sú vegetatívne príznaky - zvýšené potenie, búšenie srdca, sucho v ústach a trasenie rúk.

Psychické príznaky sú najmä rozladenosť, psychická labilita, plačlivosť, podráždenosť, smutná nálada, strata radosti zo života, strata chuti na sex a poruchy sústredenosti. Typické pre depresiu sú "ranné pesimá" - napätie, vnútorná rozochvenosť a nepokoj v ranných hodinách. Takmer všetky depresívne ženy si sťažujú na nespavosť, úzkosť a obavy z budúcnosti.

Depresia môže mať rôzne stupne - od miernych až po najťažšie. Jednoduchú, miernu depresiu môže liečiť obvodný lekár, zložitejšie, alebo liečbe odolávajúce depresie lieči psychiater.

Príčinou depresie po menopauze môže byť aj nedostatok ženských hormónov - estrogénov. A preto je žiadúce, aby žena okrem antidepresív užívala aj hormonálnu substitučnú liečbu. V dnešnej dobe ide o modernú, bezpečnú a nízkodávkovu liečbu. Výsledky štúdií poukazujú na to, že kombinácia antidepresív a hormonálnej substitučnej liečby vedie vo veľkej miere k vyliečeniu depresie. Hormonálna substitučná liečba je vhodná aj vďaka existencii moderných a nízkodávkových preparátov. Z hľadiska modernej medicíny ide o bezpečné a spoľahlivé riešenie. Pacientkám odporúčame aj psychoterapiu a je dobré, ak športujú a dodržiavajú zásady všeobecnej psychohygieny.

Viac o menopauze:
Akútne klimakterické problémy
Srdcovocievny systém
Osteoporóza
Sexuálny život po menopauze
Suchosť pošvy
Dráždivý mechúr
Podporné cviky
Depresia po menopauze

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com