MENOPAUZA.sk
 

Všetko o menopauze - nová dimenzia Vášho veku

Klimaktérium

Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, kedy dochádza k vyhasínaniu funkcii vaječníkov. Toto vedie k postupným zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie v živote ženy. Biologicky podmienený vek pre menopauzu je v súčasnosti medzi 45. - 54. rokom života ženy. Rok po menopauze nastáva ďalšie obdobie, ktoré označujeme ako postmenopauza. To znamená, že v postmenopauze prežije žena takmer tretinu svojho života.

Nedostatok estrogénov vedie k výskytu rôznych príznakov, ktoré možno pozorovať v klimaktériu a nazývajú sa syndróm z nedostatku estrogénov. V posledných rokoch vzrástol záujem o klimakterické príznaky, nakoľko počet žien v období "prechodu" s predĺžovaním priemernej dĺžky života pribúda. Životný štýl v súčasnosti je nezlučiteľný s klimakterickým syndrómom, v dôsledku čoho vznikol nový pohľad na tento syndróm, ako aj nové názory na jeho liečbu.

Rast a funkcia vnútorných pohlavných orgánov ženy závisí od stimulácie estrogénov a progesterónu, ktoré sa tvoria vo vaječníkoch. Prirodzený alebo umelý /chirurgický/ útlm tvorby vaječníkových hormónov vedie k zmenám vo fyziologickej rovnováhe sexuálnych hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus. Estrogény klesajú na hodnoty, kedy sliznica maternice je nedostatočne stimulovaná, čo má za následok menopauzu.

Okrem týchto zmien v období klimaktéria vystúpia u žien do popredia ďalšie fyzické a psychické zmeny. U dvoch tretín žien sa nedostatok estrogénov prejaví ako tzv. klimakterický syndróm.

Klimakterické ťažkosti delíme do troch skupín: tzv. krátko trvajúce, kam patria návaly tepla, nočné potenie, kolísavé nálady, neschopnosť koncentrácie, poruchy menštruačného cyklu. Návaly a nočné potenie majú cievny pôvod a vyskytujú sa u väčšiny žien. Častokrát sú spojené so zvýšenou pulzovou frekvenciou a pocitom búšenia srdca. Predpokladá sa, že sú dôsledkom nedostatku estrogénov pôsobiacich na špecifické centrá v mozgu. Tieto klimakterické ťažkosti sa objavia v prvých mesiacoch po menopauze.

Neskôr k nim pribudnú ďalšie a postihujú pošvovú sliznicu, čo sa prejaví pocitom suchosti a pálenia. Ďalej bývajú postihnuté dolné časti močových ciest, s čím súvisia opakované infekcie, neschopnosť udržať moč.

Ako poslednú, tretiu skupinu tvoria najvýznamnejšie príznaky z dlhodobého nedostatku estrogénov, a to sú poruchy srdcovocievneho systému so zvýšeným rizikom infarktu, náhlej mozgovej cievnej príhody a v neposlednom rade osteoporóza. Toto závažné ochorenie je spôsobené nadmerným úbytkom kostnej hmoty, čo má za následok zvýšenú lámavosť kostí, najmä stehennej, zápästia a stavcov.

Návaly sa vyskytujú u 82% žien v priebehu prvého roku po menopauze a 25% žien nimi trpí 5 a viac rokov. Mnoho žien považuje tieto zmeny za nezlúčiteľné s požiadavkami na kvalitný život a hľadajú liečbu, ktorá by potlačila tieto symptómy.

Menopauza a hormonálna substitučná liečba

Čo je hormonálna substitučná liečba?

Hormonálna substitučná liečba (ženskými sexuálnymi hormónami estrogénmi a progestogénmi) je uznávanou liečebnou metódou pre ženy v prechode a v období po ňom. HSL na jednej strane pomáha odstraňovať mnohé zo symptómov, ktoré sprevádzajú menopauzálne obdobie, na druhej strane má preventívne účinky pri vzniku a vývine postmenopauzálnej osteoporózy. Evidentná redukcia kardiovaskulárnych chorôb u postmenopauzálnych žien užívajúcich HSL hovorí jasne v prospech tejto liečby.

Priaznivé účinky estrogénov na liečbu "návalov" a nočného potenia po prvýkrát boli dokázané v roku 1951. Odvtedy sa stali liekom voľby v liečbe klimakterického syndrómu. V terapii sa používajú prirodzené ženské estrogény, ich deriváty, alebo konjugované estrogény získané z moča tehotných kobýl.

Novo Nordisk ponúka prirodzený estrogén (mikronizovaný estradiol) úplne identický s estrogénom produkovaným vaječníkmi ženy. Pri jeho výrobe nevyužívame živočíšne zdroje, je vyrobený synteticky.

Môže HSL znížiť riziko zlomenín?

Štatistiky upozorňujú na alarmujúce fakty: 35-40% žien nad 65 rokov trpí na osteoporotické zlomeniny sprevádzané bolesťou a často končiace invaliditou. Za akceleráciu straty kostnej hmoty u ženy v postmenopauze je zodpovedné chýbanie estrogénov. Rednutie kostnej hmoty v dôsledku nedostatku estrogénov je výsledkom zvýšenej resorpcie spolu s vekom podmieneným úbytkom kostného tkaniva. Estrogény hrajú dôležitú úlohu i v metabolizme kalcia a vitamínu D. Jednoročná HSL u osteoporotických postmenopauzálnych žien znamená 50% redukciu výskytu nových zlomenín stavcov. Kontinuálne podávanie progestogénu (napr. NETA - norethisterón acetát) s estrogénom vedie k nárastu kostnej hmoty u žien s osteoporózou. Z rizikových faktorov osteoporózy sú to najmä fajčenie, alkohol, nízka hmotnosť, nedostatok vápnika a vitamínu D, nadbytok fosfátov (sladkosti, mäso) dlhodobá terapia kortikoidmi, hypertyreóza, cukrovka.

Ako sa HSL užíva?

Najčastejšou formou podania sú tablety. V zásade existujú dva základné spôsoby podania: sekvenčná kombinovaná a kontinuálna kombinovaná liečba.

Sekvenčná kombinovaná liečba sa približuje situácii vo fertilnom (plodnom) období života ženy. Estrogény sa podávajú 28 dní. Počas prvých 12 dní tablety obsahujú len estrogén, ďalších 10 dní kombináciu estrogén a progestogén. Cyklus je ukončený šesťdňovou sekvenciou tabliet s nižšou dávkou estrogénov bez progestogénu. Cyklické podávanie progestogénu navodí arteficiálny/umelý/ menštruačný cyklus.


Krvácanie navodené sekvenčnou liečbou horšie tolerujú ženy, ktoré sú už viac rokov po menopauze. Týmto pacientkám je vhodná kontinuálna kombinovaná HSL zabezpečujúca atrofiu endometria, čím žena nekrváca.

U pacientok po hysterektómii je doporučená estrogénová terapia bez progestogénu.

Na liečbu urogenitálnych komplikácií spôsobených nedostatkom estrogénov používame lokálnu aplikáciu liečby vaginálnymi tabletami s obsahom estradiolu. Táto liečba si nevyžaduje pridávanie gestagénu ani u pacientok s maternicou.

HSL umožní ženám prežiť v práci, v rodine a v intímnom partnerskom vzťahu nové obdobie života.

Mám príznaky premenopauzy alebo menopauzy?

Návaly tepla a nočné potenie sú príznaky, ktoré ženy dávajú do súvislosti s obdobím klimaktéria. Vedeli Ste, že zvýšené vypadávanie vlasov, či cyklicky sa opakujúce bolesti hlavy, ranné bolesti v drobných kĺboch na rukách, poruchy spánku sú potiaže, o ktorých by Ste mali urýchlene hovoriť s Vaším ženským lekárom?
Viac o menopauze:
Akútne klimakterické problémy
Srdcovocievny systém
Osteoporóza
Sexuálny život po menopauze
Suchosť pošvy
Dráždivý mechúr
Podporné cviky
Depresia po menopauze

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com