MENOPAUZA.sk
 

Akútne klimakterické problémy

Vazomotorické príznaky u žien pred, okolo alebo po menopauze, vznikajú postupne a pozvoľne, alebo sa prejavujú náhle. Šírka a rôznorodosť ťažkostí je individuálna. Tieto klimakterické ťažkosti môžu trvať  niekoľko mesiacov no inokedy aj roky po menopauze.

Odhaduje sa, že asi 75% žien pociťuje vazomotorické príznaky. Miera týchto príznakov je u každej ženy individuálna. Návaly tepla bývajú sprevádzané začervenaním v oblasti tváre, krku a niekedy aj rúk. Začervenanie býva sprevádzané pocitom tepla. Behom návalu tepla môže žena pociťovať aj závraty a búšenie srdca. Po záchvate sa môže potiť, niekedy veľmi intenzívne s následným pocitom chladu. Návaly obvykle trvajú 15 - 60 sekúnd. Frekvencia návalov je veľmi individuálna - pohybuje sa od niekoľkých návalov za mesiac po niekoľko návalov za hodinu. Návaly sa objavujú kedykoľvek počas dňa  a vyvolať ich môžu bežné, veci ako je vzostup okolitej teploty, stres, úzkosť, alebo horúci nápoj, či jedlo. Návaly sa môžu často opakovať aj v noci a môžu byť sprevádzané výrazným potením. S tým môžu súvisieť poruchy spánku a následná únava a podráždenosť.

Okolo 80% žien má návaly tepla minimálne počas jedného roka v období klimaktéria. Návaly tepla nie sú smrteľné, ale väčšina žien je týmito nepríjemnými príznakmi negatívne ovplyvňovaná sociálne, pracovne, ale aj v partnerskom vzťahu.

Ak ste  spoznali niektorý zo spomínaných príznakov klimaktéria u seba, máte možnosť poradiť sa so svojím gynekológom. V súčasnosti je možné tieto nepríjemnosti ovplyvniť správne indikovanou liečbou a tým zlepšiť aj kvalitu vášho života.

Viac o menopauze:
Akútne klimakterické problémy
Srdcovocievny systém
Osteoporóza
Sexuálny život po menopauze
Suchosť pošvy
Dráždivý mechúr
Podporné cviky
Depresia po menopauze

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com