MENOPAUZA.sk
 

Suchosť pošvy

Pošvová sliznica, svaly panvového dna a močový mechúr sú závislé od prísunu ženských hormónov - estrogénov. V období menopauzy, keď sa produkcia estrogénov vytráca, sa ženy najčastejšie sťažujú na tieto príznaky:
  • suchosť pošvovej sliznice
  • ťažkosti počas pohlavného styku
  • svrbenie v pošve a na vonkajších genitáliách, výtok a bolesti
  • močovú inkontinenciu
  • opakujúce sa infekcie močového traktu
Starnutie močovopohlavného ústrojenstva postihuje väčšinu postmenopauzálnych žien a výskyt ťažkostí rastie vekom. Rozsah príznakov závisí od stupňa atrofie tkanív. Tkanivové štruktúry vonkajších pohlavných orgánov vykazujú výraznú závislosť na veku, hormonálnom stave a sexuálnych funkciách. Po menopauze podlieha pošva postupnej atrofii a to vo všetkých štruktúrach. Ubúda ochlpenie, koža sa stenčuje a ubúda podkožné tkanivo. Veľké pysky ohanbia sa zmenšujú a malé pysky môžu postupne úplne zmiznúť. V porovnaní so ženami v reprodukčnom veku ubúda v bunkách pokožky množstvo glykogénu (zásobného cukru).

Atrofia pošvovej sliznice postihuje väčšinu žien. Prejavuje sa pálením, svrbením a zníženou sekréciou pošvy. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje a zužuje. V takomto prípade dochádza ku ťažkostiam a bolestiam pri pohlavnom styku. V dôsledku atrofie pošvovej sliznice ženy potom udávajú rozličné symptómy, ktoré sú spojené s vaginálnym výtokom šedavej farby, nepríjemným zápachom, ťažkosťami pri pohlavnom styku, podráždením a pálením pošvy.

Príznaky atrofie sa môžu objaviť hneď po menopauze a svoj vrchol dosahujú 10 až 15 rokov po prechode.

Po menopauze sa stenčí pošvová sliznica tak, že má menej vrstiev, čím ubúda množstvo glykogénu a to má za následok vymiznutie laktobacila. Dôsledkom toho nie je produkovaná kyselina mliečna, pomocou ktorej sa udržiavalo kyslé pH v pošve. Pokles kyslosti pH v pošve vedie ku zmene pošvovej mikroflóry, čo podporuje opakované infekcie pošvy.

Spomínané problémy súvisiace s nedostatkom ženských estrogénov po menopauze a následnou atrofiou pošvy možno liečiť lokálnou estrogénnou liečbou, ktorá obsahuje naozaj minimálne, ale pritom efektívne množstvo ženských hormónov - estrogénov. Táto lokálna liečba zabezpečuje účinné riešenie všetkých problémov vznikajúcich z atrofie pošvy po menopauze.     

Viac o menopauze:
Akútne klimakterické problémy
Srdcovocievny systém
Osteoporóza
Sexuálny život po menopauze
Suchosť pošvy
Dráždivý mechúr
Podporné cviky
Depresia po menopauze

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com