MENOPAUZA.sk
 

Dráždivý mechúr

Pri nedostatku estrogénov podlieha atrofii aj epitel močového mechúra a následne aj svalovina panvového dna a močového mechúra. Ženy pociťujú časté nutkanie na močenie, tlak nad lonovou sponou, často musia v noci močiť a mávajú aj opakované zápaly močového mechúra. Kompletný obraz dopĺňajú ťažkosti s udržaním moču ako napríklad únik moču pri záťaži, alebo tzv. urgentná inkontinencia (časté nutkanie na močenie s nutnosťou ihneď vyhovieť).

Hlavnú úlohu pri vzniku problémov s močovým ústrojenstvom hrá zníženie obsahu kolagénu v spojivovom tkanive močového mechúra. Kolagén vytvára bunky, ktoré sú citlivé na estrogén a jeho nedostatok sa prejaví ich nedostatočnou produkciou a následkami na citlivom orgáne.

Urogenitálna atrofia a s ňou spojené ťažkosti sú najčastejšie príznaky nedostatku estrogénov u žien po menopauze. Ženy však spravidla kvôli problémom s močovým mechúrom nevyhľadávajú gynekológa, pretože ťažkosti nespájajú s nedostatkom estrogénov. Od praktického lekára sú nesprávne posielané na urológiu, pretože urologické vyšetrenia bývajú negatívne a liečba je čisto symptomatická. Ak liečba neodstráni základnú príčinu – čiže nedostatok estrogénov, tak je neúčinná. Gynekológ dokáže v anamnéze rozpoznať príznaky estrogénneho nedostatku a následne vie podať účinnú lokálnu, alebo celkovú liečbu.

Absencia estrogénov po prechode sa prejavuje ako deficitný syndróm organického estrogénu. Je to súbor príznakov, ktoré neohrozujú život ženy, ale prinášajú so sebou množstvo nepríjemných pocitov. Hlavným príznakom tohto syndrómu je stenčovanie slizníc a poškodzovanie kože, vlasov a nechtov. Poškodenie slizníc sa prejavuje hlavne v pošve, na močovom mechúri a močovej rúre.

Atrofia pošvy a močového mechúra vedie k poruche sexuálnych funkcií, ako aj  poruchám močového mechúra.

Spodina močového mechúra pochádza embryologicky z toho istého základu ako pošva a preto sa tu nachádza množstvo estrogénnych receptorov. Z toho dôvodu je močový mechúr veľmi citlivý na nedostatok estrogénov, ktorý sa prejavuje častým močením, bolesťou pri močení, nočným močením a takzvaným hyperaktívnym močovým mechúrom.

Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje častým nutkaním na močenie s únikom alebo bez úniku moču, v spojení s častým močením a močením v noci. O hyperaktívnom močovom mechúre sa hovorí vtedy, ak sa nedokáže infekčná príčina, metabolická porucha, alebo iné ochorenie močových ciest.

Príznakmi hyperaktívneho močového mechúra sú prudké a naliehavé nutkania na močenie, ktoré sa vyskytuje počas 24 hodín viac ako 8 krát. Únavné je aj prerušovanie spánku kvôli nutkavému močeniu. Ženy s príznakmi hyperaktívneho močového mechúra sa pomaly sociálne izolujú, lebo nutkanie na močenie im nedovoľuje navštevovať divadlá, kiná, znemožňuje cestovanie a núti ženy mapovať toalety na ceste za nákupmi a dennými povinnosťami. V prípade, že nutkanie je veľmi silné a žena nestačí dobehnúť na toaletu, môže dochádzať aj k úniku moču, čo ženu opäť sociálne izoluje.

Nutkanie na močenie a únik moču sú témy veľmi intímne a veľmi málo žien sa s takýmto problémom gynekológovi zdôveruje. Je to veľká škoda, lebo okrem hormonálnej subtitučnej liečby existuje aj lokálna estrogénová liečba pošvy a urologická liečba, ktorá odstraňuje príznaky dráždivého mechúra, čím umožní žene zapojiť sa do normálneho života bez rizika spoločenského znemožnenia.

Viac o menopauze:
Akútne klimakterické problémy
Srdcovocievny systém
Osteoporóza
Sexuálny život po menopauze
Suchosť pošvy
Dráždivý mechúr
Podporné cviky
Depresia po menopauze

Ak si želáte dostávať zaujímavé informácie ohľadom menopauzy, stačí, ak zadáte Váš e-mail:
 

ODPORÚČAME:
novonordisk.sk
novonordisk.com